Nivel preșcolar

Home / Nivel preșcolar
 Intervalul orar CATEGORII DE ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE   CONTINUT SI MOD DE ORGANIZARE

 

7,30  -9 ADP-Activitati  de dezvoltare personala -Primirea copiilor

-Rutine-micul dejun

-Intalnirea de dimineata

-Tranzitii

9-9,30/10 ALA1– Jocuri şi activităţi didactice  alese Activitati pe arii de stimulare structurate pe tema saptamanii amenajate pe centre de interes

( Biblioteca, Arta, Constructii, Stiinta, Joc de rol, Nisip şi apa,Manipulative)

 

 

 

 

 

9,30-10/10,30

 

 

 

 

 

 

 

 

ADE.

Activităţi pe domenii experienţiale

( integrate sau pe discipline)

 Luni:Domeniul Stiinta(DS.)-Cunoasterea mediului
 Marti:1. Domeniul  limba si comunicare(DLC)

Educarea limbajului

2. Domeniul estetic şi creativ (DEC)-Educatie plastica

(modelaj,desen picture)

Miercuri:1. Domeniul stiinta(DS)-Activitate matematica
 Joi: Domeniul om şi societate (DOS)- Educaţie pentru societatate
Vineri: 1. Domeniul psihomotric(DPM)-Educatie fizica;

             2. DEC-Educatie muzicala     se alterneaza cu:

Domeniul om şi societate (DOS)-Activitate practica

10,30-12: 30

 

 

 

 

 

ALA 2

Jocuri şi activităţi

alese

Activitati optionale

Jocuri si activitati recreative(jocuri de miscare,distractive,senzoriale,auditii,activitati gospodaresti,plimbari,vizite etc.)

 

 

Intervalul orar

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE CONTINUT SI MOD DE ORGANIZARE
7,30 -9 ADP-Activitati  de dezvoltare personala -Primirea copiilor

-Rutine-

-Intalnirea de dimineata

-Tranzitii

9-9,30/10 ALA1– Jocuri şi activităţi didactice  alese Activitati pe arii de stimulare structurate pe tema saptamanii amenajate pe centre de interes

( Biblioteca, Arta, Constructii, Stiinta, Joc de rol, Nisip şi apa,Manipulative)

 

 

 

 

 

9,30-10/10,30

 

 

 

 

 

 

 

 

ADE.

Activităţi pe domenii experienţiale

( integrate sau pe discipline)

Luni: 1. Domeniul Stiinta(DS.)-Cunoasterea mediului

2. Domeniul estetic şi creativ (DEC)- Educatie Muzicala

Marti:1. Domeniul  limba si comunicare(DLC)

Educarea limbajului

2. Domeniul estetic şi creativ (DEC)-Educatie plastica

(modelaj,desen picture)

 Miercuri: 1. Domeniul stiinta(DS)-Activitate matematica

2. Domeniul  limba si comunicare(DLC)

Educarea limbajului

Joi: 1.  Domeniul stiinta(DS)-Activitate matematica

2. Domeniul om şi societate (DOS)- Activitate practica

Vineri: 1. Domeniul psihomotric(DPM)-Educatie fizica;

2. Domeniul om şi societate (DOS)- Educatie pentru societate

10,30-12: 30

 

 

 

 

 

 

ALA 2

Jocuri şi activităţi

alese

Activitati optionale

Jocuri si activitati recreative(jocuri de miscare,distractive,senzoriale,auditii,activitati gospodaresti,plimbari,vizite etc.)

 

 

Intervalul orar

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE  CONTINUT SI MOD DE ORGANIZARE
07.30 -9 ADP-Activitati  de dezvoltare personala -Primirea copiilor

-Rutine-micul dejun

-Intalnirea de dimineata

-Tranzitii

9-9,30/10 ALA1– Jocuri şi activităţi didactice  alese Activitati pe arii de stimulare structurate pe tema saptamanii amenajate pe centre de interes

( Biblioteca, Arta, Constructii, Stiinta, Joc de rol, Nisip şi apa,Manipulative)

 

 

 

 

 

9,30-10/10,30

 

 

 

 

 

 

 

 

ADE.

Activităţi pe domenii experienţiale

( integrate sau pe discipline)

Luni:Domeniul Stiinta(DS.)-Cunoasterea mediului
Marti:1. Domeniul  limba si comunicare(DLC)

Educarea limbajului

2. Domeniul estetic şi creativ (DEC)-Educatie plastica

(modelaj,desen picture)

 Miercuri:1. Domeniul stiinta(DS)-Activitate matematica
Joi: Domeniul om şi societate (DOS)- Educaţie pentru societatate
Vineri: 1. Domeniul psihomotric(DPM)-Educatie fizica;

             2. DEC-Educatie muzicala     se alterneaza cu:

Domeniul om şi societate (DOS)-Activitate practica

10,30-12: 30

 

 

 

 

12:30- 13:00

ALA 2

Jocuri şi activităţi

alese

Activitati optionale

Jocuri si activitati recreative(jocuri de miscare,distractive,senzoriale,auditii,activitati gospodaresti,plimbari,vizite etc.)

Rutina-Pranzul

13-15,30 ADP -Activitati  de dezvoltare personala Activitati de relaxare-Rutina-Somnul

Jocuri şi activitati recreative-Tranzitii

Rutina-Gustarea

15,30-16 ALA

Jocuri şi activităţi didactice  alese

Activitati pe arii de stimulare amenajate

( Biblioteca, Arta, Constructii, Stiinta, Joc de rol, Nisip şi apa,Manipulative)

16.00-

17.30

Jocuri de dezvoltare a aptitudinilor individuale Activitati recuperatorii pe domenii experentiale.

ADP: Rutine: Plecarea copiilor.

 

 

Intervalul orar

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE CONTINUT SI MOD DE ORGANIZARE
7.30 -9 ADP-Activitati  de dezvoltare personala -Primirea copiilor

-Rutine-

-Intalnirea de dimineata

-Tranzitii

9-9,30/10 ALA1– Jocuri şi activităţi didactice  alese Activitati pe arii de stimulare structurate pe tema saptamanii amenajate pe centre de interes

( Biblioteca, Arta, Constructii, Stiinta, Joc de rol, Nisip şi apa,Manipulative)

 

 

 

 

 

9,30-10/10,30

 

 

 

 

 

 

 

 

ADE.

Activităţi pe domenii experienţiale

( integrate sau pe discipline)

 Luni: 1. Domeniul Stiinta(DS.)-Cunoasterea mediului

2. Domeniul estetic şi creativ (DEC)- Educatie Muzicala

Marti:1. Domeniul  limba si comunicare(DLC)

Educarea limbajului

2. Domeniul estetic şi creativ (DEC)-Educatie plastica

(modelaj,desen picture)

 Miercuri: 1. Domeniul stiinta(DS)-Activitate matematica

2. Domeniul  limba si comunicare(DLC)

Educarea limbajului

Joi: 1.  Domeniul stiinta(DS)-Activitate matematica

2. Domeniul om şi societate (DOS)- Activitate practica

Vineri: 1. Domeniul psihomotric(DPM)-Educatie fizica;

2. Domeniul om şi societate (DOS)- Educatie pentru societate

10,30-12: 30

 

 

 

 

 

12: 30-13

ALA 2

Jocuri şi activităţi

alese

Activitati optionale

Jocuri si activitati recreative(jocuri de miscare,distractive,senzoriale,auditii,activitati gospodaresti,plimbari,vizite etc.)

Rutina-Pranzul

13-15,30 ADP -Activitati  de dezvoltare personala Activitati de relaxare-Rutina-Somnul

Jocuri şi activitati recreative-Tranzitii

Rutina-Gustarea

15,30-16 ALA

Jocuri şi activităţi didactice  alese

Activitati pe arii de stimulare amenajate

( Biblioteca, Arta, Constructii, Stiinta, Joc de rol, Nisip şi apa,Manipulative)

16.00-

17.30

Jocuri de dezvoltare a aptitudinilor individuale Activitati recuperatorii pe domenii experentiale.

ADP: Rutine: Plecarea copiilor.